Historia

.......Tak to się właśnie wszystko zaczęło

 1.  Data powstania ośrodka duszpasterskiego – 16 czerwca 1986.: zaś data erygowania parafii 12.09. 1986 r.  

    Ks. Bp. Marian Przykucki

2.  I Msza św. w budującej się już kaplicy/ prezbiterium/ – 6 lipiec 1986 r.- przewodniczy Ś.P Ks. dziekan Bogusław Żurawski

3.  Wezwanie: „Matki Bożej  Nieustającej Pomocy” – patronka Kościoła i parafii – ustanowienie tytułu 29.06.1986 r.

4.  Ks. Stanisław Bach – od 16 czerwca 1986 r. – początkowo rektor ośrodka duszpasterskiego; następnie od 28 października 1986  - I proboszcz parafii Gościcino do dziś – od początku/ I proboszcz i budowniczy/

5.  Kaplica drewniana – poświęcona została podczas I wizytacji dnia 29.09.1986 r.

 6.  I Misje św. 20 –28.06.1987 – O. Franciszkanie

 7.  Poświęcenie plebani – Ks. Bp. Marian Przykucki – 28.06.1988 r.

8.   Budowa Kościoła: rozpoczęcie - 1988 /X – wykopy; wmurowanie i poświecenie kamienia węgłowego – z „Nazaretu”          25.06.1989 r. – Ks. Bp. Marian Przykucki/

9.  Peregrynacja kopii Cudownego obrazu M.B. Częstochowskiej w parafii Gościcino 21 –22. 08. 1989 r.

10. W 1990 roku – poświęcenie nowego cmentarza parafialnego

11. Pierwsza Msza św. w nowym Kościele –23.12.1992 r. – środa – nowenna

12. Poświęcenia  Kościoła dokonał – Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - 9.06.1993 r.; długość Kościoła – 43 m.; szerokość 34 m.; zaś wysokość 35 m.; wieża ma 35 m.

13. II Misje św. – 12 –19. 05. 1996 – O. Augustianie z Krakowa – przed nawiedzeniem Relikwii św. Wojciecha

14. Nawiedzenie  relikwii Św. Wojciecha 17 –18 maja 1996 r. poprzedzone misjami św. – pod przewodnictwem Ks. Bp.              Zygmunta Pawłowicza

15. Konsekracja Kościoła – 11 września 1996 r.- dokonał   Ks. Abp  Tadeusz Gocłowski - Metropolita  Gdański; powiedział  m. in. „Ten dzień w historii wspólnoty parafialnej jest niepowtarzalny, nie będzie takiego drugiego dnia”.

16. Odwiedziny rodzin przez M. B. Fatimską  w parafii Gościcino od 01. 01.2000 – do 2002 r.

17. Architekt Kościoła – p. mgr inż. architekt Tomasz Lew; mieszkaniec  Sopotu 

18. Kościół oraz plebania budowane pracą społeczną parafian

 19. Wyposażenie:

  • Obraz Matki Bożej  Nieust. Pomocy – malował artysta Zenon Gołąbek z Łebna; ramę rzeźbił p. Mieczysław Dosz; złocił p. Gołąbek
  • Droga Krzyżowa – rzeźbił p. Marek Dosz – poświecona przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego
  • Krzyż – symbol męki – rzeźbił artysta Uzdrowski
  • ołtarz granitowy; ambonka jak również posadzka z granitu
  • organy; 21 głosowe – nowe ; wyk. organmistrz p. Mollin – Odry – poświęcił Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski – dnia 2 lipca 2006 r. w 20 – lecie parafii; 10 –lecie konsekracji Kościoła
  • Drzwi, konfesjonały, kinkiety – dębowe – wyk. p. Franciszek Bronk z pomocą parafian
  • Ławki – wykonał p. Władysław Dosz
  • Okna imitujące  witraże wyk. p. Józef Kielm z Lęborka
  • Dzwony /3/; „M. B. N. Pomocy”, „Jan Paweł II”, „Stanisław” – firma Felczyńskich z Przemyśla; konsekracja dzwonów – 9 czerwca 1993 – Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski
  • Na placu kapliczka M.B. Fatimskiej – wyk. p. Stanisław Stankowski

 20. III misje św. od 30.08 – 5.09.2003 – O. Pallotyni Warszawa

Na placu pomnik umieszczony na skale /kamieniu/ - Bł. Jana Pawła II – prace kamieniarskie p. Krystian; Daniel Baranowscy; zaś pomnik z brązu p. Rafał Jedynak z Krakowa; odlany w Krakowie w Nowej Hucie; zaś poświęcił Ks. Abp  Sławoj Leszek Głódź – 22 czerwca 2008 r./pierwsze poświęcenie pomnika prze Ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia w naszej Archidiecezji Gdańskiej -  w dniu odpustu parafialnego

21. Odpust – 27 czerwca – zwykle najbliższa niedziela

22. Grupy:

  • Wspólnota Żyw. Różańca – 23róż
  • Rada Budowy Kościoła /od początku – 1986 r. – liczyła 35 osób/
  • Dziewczęta Pomocnicy Maryi Matki Kościoła
  • Caritas parafialna
  • Krąg Biblijny
  • Ministranci
  • Koło Przyjaciół Radia Maryja
  • Grupa modlitewna Miłosierdzie Boże
  • Zrzeszenie Kaszub –Pomorskie od 1994 roku
  • Nadzwyczajni Szafarze Komunii św.

23. Z okazji odpustu – festyny Kultury Kaszubskiej i Religijnej

24.  Kapłani pochodzący z Gościcina:

+

Ks. dr Jan Doppke – ur. 05. 02. 1956 w Gościcinie; święcenia kapłańskie – 30.05.1982 r. w Pelplinie; obecnie dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie

+

Ks. Stanisław Miotke – święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie dnia 29.05.1993.; zaś Mszę św. prymicyjną odprawił w naszym Kościele dnia 30.05.1993 r. w święto Maryi Matki Kościoła – zmarł  + 2018 r.

+

Ks. Krzysztof Konkol – święcenia kapł. 23. 06. 2007 r. w Gdańsku - Oliwie; zaś Mszę św. prymicyjną odprawił 24. 06. 2007 r. w Gościcinie

25. Uroczystość 25 – lecia parafii dnia 11. 09. 2011 r. pod przewodnictwem Ks. Infułata – kanclerza Kurii Stanisława Zięby.

26. Wizytacje kanoniczne

  •  21 / 22  marzec 2009 r. – J. E. Ks. Abp  Sławoj Leszek Głódź
  • 6 kwietnia 2014 r.  - J. E. Bp. Wiesław Szlachetka 
  •  17 marca 2019 r. – J.E. Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź 

 

 

 

 

 


Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
120 0.10362195968628