ABC udanych wakacji
PAMIĘTAJ O PANU BOGU I MODLITWIE
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił – Dlaczego to ważne?
To trzecie przykazanie, które brzmi „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił„, mówi o potrzebie odpoczynku i odnawiania. Ale to nie jest zwykły odpoczynek. To jest święty czas, czas poświęcony Bogu i refleksji nad naszym życiem.
W dzisiejszym świecie, gdzie wszystko się spieszy, łatwo zapomnieć o potrzebie odpoczynku. Ale to przykazanie przypomina nam, że odpoczynek nie jest luksusem, ale koniecznością. To jest czas, kiedy możemy naładować baterie, zastanowić się nad tym, co robimy i dokąd zmierzamy.
Ale to nie jest tylko odpoczynek dla ciała. To jest też odpoczynek dla duszy. Dzień święty daje nam okazję do refleksji nad naszym życiem, naszymi wyborami i naszymi relacjami z Bogiem i innymi ludźmi.
Dla chrześcijan, dzień święty jest niedzielą, dzień, kiedy Jezus Chrystus zmartwychwstał. To jest dzień radości i dziękczynienia, ale także refleksji i modlitwy. To jest czas, kiedy możemy zatrzymać się i zastanowić się nad tym, co naprawdę jest ważne w naszym życiu.
Źródło: https://portalwiary.pl/10-przykazan-bozych-dekalog-dziesiec-przykazan-bozych/
Uczestniczyć we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane oraz powstrzymać się od prac niekoniecznych.
10 zasad bezpiecznych wakacji:
1. Dokładnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą przed posiłkami, a już bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety.
2. Dbaj o higienę osobistą. Unikaj używania wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i przyborów toaletowych.
3. Starannie myj owoce i warzywa przed jedzeniem, najlepiej pod bieżącym strumieniem wody. Pamiętaj o zabezpieczeniu żywności przed muchami.
4. Unikaj kupowania lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.
5. Nie przechowuj poza lodówką środków spożywczych łatwo ulegających zepsuciu (ciastek z kremem, jogurtów, kefirów, serków, wędlin) – może spowodować to wystąpienie zatrucia pokarmowego. Nie przygotowuj potraw, jeśli masz zaburzenia jelitowe.
6. Nie spożywaj żywności z objawami nieświeżości lub zepsucia (zmieniony zapach, barwa, konsystencja, itp.).
7. Pij tylko wodę przegotowaną lub butelkowaną.
8. Korzystaj tylko z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych i zawsze pod opieką dorosłych. Mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich możliwości. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu – noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z filtrami ochronnymi.
9. Noś odpowiednią odzież w lesie, zakrywającą jak najwięcej części ciała. Po wizycie w lesie obejrzyj całe ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, zwróć się o pomoc w jego usunięciu.
10. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zasięgnij porady lekarza.
Bezpiecznie w podróży
Wyjazd na wakacje to przyjemne i ekscytujące wydarzenie W podróży należy przestrzegać kilku zasad, przede wszystkim znać numery alarmowe:112 centrum powiadamiania ratunkowego997 policja998 straż pożarna999 pogotowie ratunkowekontakt ICE w książce adresowej telefonu. (Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp.źródło:bw.org.pl
Bezpiecznie w górach
Pamiętaj i stosuj wszystkie wskazówki dotyczące górskich wędrówek.Ubieraj się ciepło i wygodnie, noś kilka warstw odzieży, zabezpiecz skórę kremem z filtrem ochronnym.Przemyśl trasę wycieczki, oszacuj jej czas, zostaw wiadomość gdzie się wybierasz.Wychodząc, nie zapomnij o nakryciu głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni. A jak mawiają górale "coby siyły storcyło nada się i krapka moskola (żeby sił starczyło przyda się i kawałek owsianego placka)". Kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł!Zawsze pamiętaj o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki.
Bezpiecznie nad morzem Zapamiętaj!
przebywając na świeżym powietrzu chroń się przed słońcem szczególnie między , jest to okres największego narażenia na szkodliwe działanie promieni UV;stosuj kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne;przebywając w morzu, jeziorze bądź basenie również jesteś narażony na szkodliwe działanie słońca – promienie UV przenikają przez wodęczęsto przebywaj w cieniu, noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz odpowiednią, chroniącą przed słońcem odzież;koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy, najlepiej noś czapkę z daszkiem.
Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Zagrożenie wścieklizną, zapamiętaj!zdrowe zwierzęta unikają człowieka, zabawaz dzikimi zwierzętami, to ryzyko zarażenia się wścieklizną,udaj się natychmiast do lekarza po oślinieniu, zadrapaniu lub ugryzieniu przez dzikie zwierzę;zwierzęta domowe także mogą być groźne;Groźne kleszcze, zapamiętaj!chroń się przed atakiem kleszczy, czyli stosuj środki odstraszające, noś ubrania ochronne, nie siadaj i nie leż na trawie i pod drzewami, dokładnie oglądaj ubrania i całą powierzchnię ciała po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze;
Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Groźna bąblowicabąblowica jest chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, powodowaną przez larwy tasiemca;larwy mogą przedostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z odchodami zakażonych psów i lisów, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody.Zapamiętaj!po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki, dokładnie myj ręce;przed zjedzeniem owoców leśnych umyj je pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody.
Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Groźny tężec!tężec jest chorobą zakaźną.Zapamiętaj!do zakażenia może dojść wskutek zranienia przedmiotami zanieczyszczonymi glebą;zagrożone są osoby, które nigdy nie były szczepione przeciwko tężcowi oraz, te które były szczepione ponad 10 lat temu;nawet małe rany mogą być groźne, po odkażeniu rany należy się udać do lekarza.
Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Niebezpieczne owadyowady nie atakują nie sprowokowane;użądlenia są groźniejsze dla alergików, w przypadku bólu w miejscu użądlenia, obrzęku, osłabieniu, nudności, dreszczy i duszności należy natychmiast udać się do lekarza;użądlenia w usta i krtań mogą spowodować uduszenie;można się chronić przed przykrymi ukąszeniami komarów i meszek stosując repelenty i odpowiednio się ubierając.
Bezpiecznie w lesie, na łące, obok domu
Niebezpieczne gadyŻmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem węża jadowitego w Polsce:żmije lubią miejsca suche i nagrzane, takie jak zręby polany łąki;ukąszenie, to dwa ślady po zębach, po których następuje ból i szybko rosnący obrzęk, gorączka, nudności, wymioty, aburzenia krążenia i drgawki;natychmiast po odkażeniu rany udaj się do lekarza;unikaj wykonywania ruchów ukąszoną kończyną.Zapamiętaj:do lasu, na łąki, skałki ubieraj zawsze wysokie obuwie;patrz pod nogi, nie dotykaj, nie zaczepiaj żmii, pozwól jej uciec;zawsze uprzednio oglądaj miejsce gdzie chcesz usiąść lub oprzeć się rękami.
Profilaktyka choób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, dobre rady:uważaj na owady , na przykład komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę), stosuj preparaty odstraszające insekty;korzystaj ze słońca z umiarem, unikaj słońca, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze, stosuj preparaty ochronne.
Profilaktyka chorób zakaźnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, ważne!:Jeśli po powrocie z zagranicznej podróży Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady.Szczegółowe informacje związane ze szczepieniami ochronnymi dla osób wyjeżdżających za granicę można uzyskać na stroniew zakładce szczepienia.
Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji 2025.
Duszpasterze.